ЗМІ про нас

Рафаель Гороян для Фокус: Група компаній «Прометей», про «ключі» до успіху в агробізнесі та в житті

04.05.2018

Група компаній «Прометей», названа ім'ям античного героя, яке перекладається як «Провидець», повністю виправдовує свою назву. Мобільно і динамічно, точно прогнозуючи майбутнє, а, отже, і правильну бізнес-стратегію, цей титан українського аграрного ринку поступально рухається вперед, дивуючи своїми досягненнями.

Власник групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян про свій досвід розвитку бізнесу і секрети успіху, про кредитну, і нової кадрової політики, про плани на майбутнє і своєму філософському кредо.
ФОКУС: Які основні фінансові показники за 2017-й рік і наскільки вони Вас радують?
Рафаель Гороян: За результатами 2017 року група компаній «Прометей» оцінена в 180 $ млн, в т. Ч. Вартість необоротних активів - понад 100 $ млн. Виручка Компанії склала 201 $ млн., Прибуток - 15 $ млн, EBITDA - 17 $ млн. Ці гроші задіяні на нових ринках, а саме в Греції, Ізраїлі, Арабських Еміратах, куди компанія активно експортує зернові - сою, ячмінь, фуражну пшеницю на умовах FOB, не залишаючи при цьому і CPT-ринок. За останній рік значно зросли обороти, активи і маржинальність «Прометея». Вважаю, що це дуже хороший результат. Варто відзначити, що одним з головних досягнень компанії «Прометей» в 2017 році став вихід на експортний ринок на умовах FOB.
Ф .: У чому ж Ваші конкурентні переваги в порівнянні з іншими гравцями?
Р. Г .: портових терміналів комфортно з нами працювати, тому що у нас є елеватори безпосередньо біля порту, що забезпечує оперативну відвантаження і, при необхідності, тривале зберігання.
Вважаю, що будь-який розвиток має бути розумним і поступовим - без різких «успішних» стрибків за неприродно короткий період часу з-за великих і невиправданих інвестицій або роздутого кредитного портфеля. У нас цього немає. «Прометей» демонструє стабільність і мобільність в постійно мінливій економічній і політичній ситуації. Думаю, в цьому і є запорука нашого успіху і тому на «довгих дистанціях» ми завжди будемо переможцями.
Ф .: Скільки років групі компаній «Прометей»?
Р. Г .: У цьому році ми плануємо відсвяткувати двадцятиріччя.
Ф .: Через високі ризики в Україні і низьких кредитних рейтингів іноземні банки неохоче видають кредити українським компаніям. Як Вам вдалося залучити закордонне фінансування?
Р. Г .: Дійсно, інвестори, до України ставляться досить насторожено і скептично. Проте, ми активно презентуємо нашу компанію в Європі, зокрема, понад рік працює наш офіс в Женеві. І швейцарський «Прометей» показує хороший оборот - понад 50 $ млн., Капіталізація ж становить понад 3 $ млн. У 2018-му році ми плануємо вийти на оборот 100 $ млн., А капіталізацію підняти, мінімум, до 5 $ млн.
Група компаній «Прометей" не кредітоёмка, у неї дуже маленький кредитний портфель і ми як і раніше намагаємося його максимально здешевити. Вважаю, що для української компанії 6% річних - це дуже непогані умови кредитування в іноземних банках. Свою прибуток ми інвестуємо в так звані «довгі» гроші, а до кредиторам звертаємося за «короткими» і недорогими грошима.
Ф .: Як «Прометей» сьогодні представлений в Україні?
Р. Г .: У нас мережа з 18-ти елеваторів (загальний обсяг зерносховищ перевищує 1 млн. Тонн.) В Кіровоградській, Запорізькій, Хмельницькій, Київській та Миколаївській областях. Сьогодні група компаній «Прометей» - це близько 1000 співробітників і 40 одиниць техніки - в основному, це MAN, Scania, KAMAZ і потужне логістичне та торгівельне підрозділу.

Більшість наших елеваторів були придбані, коли вони не приносили прибутку своїм колишнім власникам останні кілька років. Компанія фактично «підняла їх з колін» - зменшила їх кошторисну вартість і витратну частину і збільшила прибутковість

Група компаній «Прометей» продовжує динамічно розвиватися і бачить для себе подальші перспективи в Україні. Плануємо в 2018-му році купити кілька елеваторів в Дніпропетровській області, а в 2019-м розширити свою мережу в Хмельницькій області.
Ф .: Сьогоднішні економічні реалії диктують певний апгрейд для будь-якої бізнес-структури. Що вже змінили у Вашій компанії, і над чим працюєте зараз?
Р. Г .: Будь-яка компанія - це свого роду машина і їй періодично потрібно робити апгрейд запчастин. У нас були співробітники, довгий час пропрацювали в «Прометеї» - «ветерани», які з часом розслабилися і почали «спочивати на лаврах». З деякими з них ми розлучилися, як і з тими, хто ставився до своєї роботи формально. Подібний оновлення, переатестація відбувається приблизно один раз на півроку.
Наша Компанія значно збільшила потужності і на даному етапі одній людині просто фізично неможливо контролювати всі процеси і керувати потоком інформації. Та це й нераціонально, система починає давати збої. Тому, я маю намір поміняти структуру управління «Прометея» і створити Дирекцію. Структура така: у кожного елеватора - свій директор, далі йдуть регіональні директора, і буде генеральний директор, який підпорядковується безпосередньо мені. Що стосується концепції управління, то в нашій Компанії демократія на стадії прийняття рішення і жорстка диктатура на етапі його реалізації.
Взагалі, якщо компанія не розвивається - починається зворотний процес, середнього дано. Необхідно виходити із зони комфорту, змінюватися, бути чутливими до змін і оперативно на них реагувати.
Ф .: Виходячи з Вашого досвіду, в чому запорука успішного ведення бізнесу?
Р. Г .: У Компанії повинна бути своя філософія і духовні цінності. Співробітники повинні любити свою роботу, це апріорі, а не просто відсидіти належний час.
Дуже важлива «зіграність» колективу і професіоналізм співробітників, який постійно потрібно вдосконалювати. Бізнес - це командна гра, як, наприклад, футбол. І гравці, і тренер повинні бути першокласними. В цьому немає дрібниць.
І ще один важливий момент, за яким я дуже жорстко стежу. Це дбайливе і привітне ставлення до свого клієнта, тобто, фермеру. Необхідно розуміти, що елеватор - це сфера послуг, сервіс, створений для фермера. Ми повинні запропонувати гідні умови, щоб фермер відчував себе партнером, інакше він розвернеться і піде до конкурента.
Двері наших лабораторій завжди відкриті для контролю якості зерна. У нас є «гаряча» лінія, а на умовах аутсорсингу у нас задіяні аудитори, спеціально запрошені з інших областей, які перевіряють ставлення до фермера на всіх етапах роботи по системі «таємний покупець».
Ф .: Якими особистісними якостями слід володіти лідеру компанії, щоб не просто триматися на плаву, а й досягти високих результатів?
Р. Г .: Відповідь на це питання має йти від серця. В першу чергу потрібно любити свою роботу і навіть труднощі, з якими доводиться стикатися в цьому процесі. Якщо людині не подобається, то чим він займається, справу треба терміново кидати і шукати себе. Друге, потрібно знайти і згуртувати навколо себе сильну команду однодумців і цінувати своїх людей. І обов'язково мріяти, ставити перед собою цілі, візуалізувати їх. І третє, потрібно постійно працювати, діяти. У цьому сенсі страх втратити те, що ти досяг з великими труднощами це, свого роду, енергія успіху. Він змушує нас наполегливо працювати для того щоб зберегти і примножити. Інтуїція, яка так само є однією зі складових успіху, теж базується на цьому страху. Хоча, безперечно, в чомусь вона заснована і на нашому досвіді. І, останнє - без іскри, «вогню в очах», оптимізму Ви навряд чи зможете досягти бажаного.
Ф.:. Наскільки мені відомо, група компаній «Прометей» активно допомагає пенсіонерам і людям з обмеженими можливостями в Миколаївській області. Розкажіть про це докладніше.

Р. Г.:. «Благодійному фонду Рафаеля Горояна» вже більше 10 років. 25-го числа кожного місяця 400-500 чоловік, інваліди пенсіонери, малозабезпечені, без посередників, з рук в руки, отримують від нас фінансову допомогу. Це моя духовна потреба, подяку Богу і людям за здоров'я, за мир в душі і за процвітання «Прометея».

Читайте також

За перше півріччя 2015/2016 МГ «Прометей» експортував 250 тис. тон зерна

​За підсумками першої половини 2015-2016 маркетингового року товарообо...

12.01.2016
«Прометей» отримав ще 2 зерновози в лізинг від Porshe Finance

​Зерноторгівельна компанія «Прометей» продовжує розвивати автопарк зер...

12.11.2015
Українські аграрії намолотили 24 млн тонн пшениці нового врожаю

​Станом на 10 серпня 2018 року в Україні вже зібрано 24 млн т пшениці...

11.08.2018