ЗМІ про нас

Рафаель Гороян для Фокус.ua: «Прометей» – сімейна компанія, у якої є душа. І в цьому запорука нашого успіху

11.05.2017

Власник групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян - про свій досвід розвитку бізнесу без банківських інвестицій, про рецепт успішної кадрової політики, про унікальність облікового системи «Прометея» і планах на майбутнє.


Якою була історія розвитку групи компаній «Прометей»? Розкажіть про знакові події для «Прометея».

- 23 роки тому я вступив до Миколаївського національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, на економічний факультет, який успішно закінчив. Бізнесом ж я почав займатися набагато раніше, - вже в 14 років у мене був невеликий цех по виробництву меблів в Вірменії. По суті своїй я - трудоголік, не можу сидіти без діла. В Україні займався бартерними угодами, в основному маслами і дизпаливом, далі - закупівлею продукції у фермерів і її транспортуванням через порти.

Сьогодні група компаній «Прометей» - це близько 1000 співробітників, 17 елеваторів з 1 млн. Тонн зберігання. Наш обсяг продажів в 2016-м маркетинговому році склав 1 млн. Тонн, в 2017-му плануємо вийти на 1,5 млн. Тонн.

До 2015 року у нас було всього три елеватора. За останні три роки ми зробили різкий позитивний ривок у розвитку, наш оборот за 2016 рік склав близько $ 250 млн. Це стало можливим, тому що зріс рівень менеджменту компанії, і я сам морально підготувався до обороту великих грошей. Вважаю, що останнім вкрай важливо, тому, що будь-який розвиток має бути природним - не можна дати багато грошей людині, яка до цього не готовий.

Як вам вдалося не тільки вижити на ринку в 2008 році, але і досягти таких високих результатів?

- У 2008 році керівництвом компанії було прийнято принципове рішення - розвивати бізнес без кредитів. Раніше ми довго працювали над тим, щоб накопичити певний потенціал, завдяки якому змогли різко почати інвестувати. Такої стратегії ми і дотримувалися до 2016-го року - працювали тільки з власними грошима. Потім потроху почали брати в банках дуже невеликі кредити на короткі терміни.

Сьогодні міжнародний аудит оцінює групу компаній «Прометей» в $ 100 млн при кредитному пакеті всього в $ 10 млн. Ці показники, безумовно, вражають професіоналів фінансового та аграрного ринків.

Згідно відомої американської доктрині, жити, а вже тим більше розвивати бізнес без кредитів неможливо. Я ж вважаю, що це міф. І створена подібна філософія для управління жадібністю людини. Кредити - це голка, на яку «підсаджуються» як окремі люди, так і цілі компанії.

Певну роль зіграв і той фактор, що багато великих компаній покинуло ринок України через дестабілізацію економічної ситуації в країні. Утворилася певна ніша, яку ми зайняли.

У групи компаній «Прометей» немає акціонерів, це стабільний сімейний бізнес. І, хоча ми не позиціонуємо себе як великого гравця ринку, де-факто вже є таким.

Робота в «Прометеї» побудована на системі взаємодоповнюючих напрямків роботи, розкажіть про це докладніше.

- Ми здійснюємо комунікацію і займаємося логістикою між великим бізнесом і фермером. Великий покупець і фермер, умовно кажучи, «не йдуть один до одного», тому, що у покупця немає повноцінної системи закупівлі, а у фермера немає довіри до покупця. Виходить замкнуте коло.

Ми ж надаємо комплекс послуг, на чолі якого стоїть торгова діяльність. Перший етап - це робота трейдерів. Далі завдання отримує команда торговців, які, крім іншого, працюють над тим, щоб товар проходив через наші елеватори або безпосередньо в порт. На наступному етапі менеджери на спеціальному транспорті, обладнаному міні-лабораторією, на місці перевіряють якість продукції. Потім працюють логісти, і здійснюється безпосередня транспортування товару. На кожному етапі цієї циклічності ми маємо невеликий прибуток - якщо у всьому цьому ланцюжку, ми заробляємо 50-100 грн з тонни, я вважаю, це добре.

У березні Ви оголосили про нову послугу для фермерів - безоплатне зберігання продукції на елеваторах компанії.

- Ми постійно впроваджуємо зручні для наших клієнтів нововведення і це одне з таких ноу-хау. Тепер зберігання продукції на елеваторах компанії з моменту надходження і до подальшого продажу, буде здійснюватися безкоштовно.

Робимо це для того, щоб сільгоспвиробникам не було сенсу будувати свої склади. Ми завжди рекомендуємо фермери не споруджувати «непрофесійні» зерносховища. Це вкрай невигідно і пов'язане зі кошторисними витратами на обслуговування складу, додатковими інвестиціями, банківськими послугами та кредитами. Найголовніше - зберігаючи зерно у нас на елеваторі, постачальник завжди зможе продати його оперативно і за вигідною ціною. Беручи рішення про продаж - фіксуємо ціну і в той же день виплачуємо гроші.

Я взагалі багато інвестую як в ноу-хау для наших клієнтів, так і ІТ-технології компанії. Наприклад, можу з твердою впевненістю сказати, що облікова система товару групи компаній «Прометей» досконала і їй немає аналогів в Україні.

У чому ж її унікальність?
- На наші 17 елеваторів кожен день завантажується тисячі тонн товару, з такою ж кількістю постачальників ми працюємо в день. Облікова система «Прометея» дозволяє систематизувати всі процеси, підрахувати і в кінці дня показати оперативну прибуток. В онлайн-режимі я бачу кількість минулого товару, по кожному окремому елеватору і його прибутковість.

Рік тому компанія «Прометей» купила 9 елеваторів, які не приносять прибутку своїм колишнім власникам останні 3-5 років. За 12 місяців ми вивели їх на прибутковість саме завдяки тому, що бачимо в цифрах товарооборот кожного елеватора, а не загальну картину.

Радянське гасло «Кадри вирішують все» незаперечний і як і раніше актуальний, особливо в наші «часи змін». Ваш рецепт успішної кадрової політики.

- Я веду бізнес виходячи з накопиченого досвіду і знань, своєї історії успіху і сформованої філософії. Система мотивації наших співробітників побудована на індивідуальному підході до кожної професії і продумана до дрібниць. Свого часу я працював у всіх цих сферах діяльності, тому знаю, як мислить трейдер, торговець або менеджер.

Співробітників, довгий час пропрацювали в компанії - «ветеранів», ми визнаємо і з ними не розлучаємося. Крім того, я постійно «омолоджується» нашу команду, і, якщо у молодої людини є бажання і дані для кар'єрного зростання, я всіляко допомагаю. Всі разом ми одна велика сім'я, у якій є душа і в цьому запорука нашого успіху.

У яких першочергових зміни, на Вашу думку, сьогодні потребує економіка України в цілому і галузь зокрема?

- Україна могла б стати супердержавою, розвиваючи аграрний сектор. Природні умови для цього відмінні, фермер і великий бізнес готові працювати, попит на нашу продукцію в світі є - немає хорошої логістики. Її потрібно розвивати, а у нас практично немає доріг. І, на жаль, їх не буде, поки у нас в країні існує корупція, яка знищує будь-яку систему. Величезні гроші, які виділяються на ремонт доріг, просто розкрадаються.

Вважаю, що потрібно створити грамотну законодавчу базу, що передбачає певні пільгові умови, для того, щоб виділяти бізнесу гроші на розвиток. Далі, бізнес зробить все сам: буде розвивати водний транспорт, залізничне господарство, будувати так необхідні сьогодні вагони, яких потрібно 3 тисячі на рік, а ми можемо будувати лише 150. І зараз Українська зернова асоціація (УЗА), на чолі з президентом Миколою Горбачовим робить все, щоб донести до всіх гілок влади необхідність цих першочергових кроків.

Вважаю, потрібно навести порядок в питанні повернення ПДВ. Це серйозна проблема, яка породжує багато інших, в тому числі і ту ж корупцію, і її необхідно оперативно вирішувати.

Які перспективи розвитку групи компаній «Прометей»?

- Ми зацікавлені в розвитку річкового транспорту і плануємо зайнятися будівництвом річкових портів. «Прометей» також готується до анулювання мораторію на купівлю землі, і, в зв'язку з цим, до серйозної інвестиції - придбання сільськогосподарських угідь для виробництва зернових і олійних культур.

Ну і, звичайно, в планах максимальний розвиток нашого основного напрямку - мережі елеваторів. Сьогодні група компаній «Прометей» добре представлена в Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Київській, Хмельницькій областях. В майбутньому нам цікаві Вінницька, Черкаська, Дніпропетровська та Харківська області - будемо рухатися туди.

Читайте також

Компанія «Прометей» активно зміцнює свої позиції на ринку CIF - Украгроконсалт

Для ефективного конкурування керівництво компанії «Прометей» дотримуєт...

22.02.2018
ГК «Прометей» в ТОП-15 найбільших елеваторних компаній

​Сайт Elevatorist.com згідно відкритих даних компаній-учасників склав...

10.04.2019
Представники компанії «Прометей» взяли участь в 57-ій European Commodities Exchange

​12-13 жовтня в Брюсселі відбулася 57-а міжнародна агропромислова вист...

17.10.2017