ЗМІ про нас

ТИТАН АГРОБІЗНЕСУ

22.10.2020

Голова наглядової ради і власник групи компаній «Прометей», бізнесмен і один з найбільш впливових лідерів аграрного сектора економіки України Рафаель Гороян про перспективи після відкриття ринку землі, пріоритетних експортних ринках, інвестиційному кліматі, швейцарському досвіді, тіньовому ринку зерна, аграрний потенціал України і амбіції стати першим за паливною ефективністю на ринку.

Що зміниться для аграріїв після введення ринку землі в 2021 році? Як набуття чинності даного законопроекту позначиться на розвитку вашого бізнесу?

- Введення ринку землі в 2021 році відкриває величезні перспективи. Я чітко розумію, що коли у землі буде справжній власник, то якість виробництва на цій землі буде зростати в кращу сторону, адже справжній власник буде інвестувати в зрошення, в дорогі технології, при цьому, не вбиваючи землю.
З мінусів слід зазначити жорстку позицію нашого уряду по відношенню до іноземних компаній. Вважаю, що від допуску іноземних компаній на український ринок виграли б як паевщікі так і держава в цілому. Адже, коли покупців більше - землю можна продати дорожче, а значить і держава отримає більше податків і продавець. Такі закони ринку і ринкової економіки. Сьогодні земля - це той актив, який коштує дорого, але сам по собі не приносить прибутку. Моя думка така, що іноземців треба було пускати повноцінно на ринок, хоча щодо конкретно українського бізнесу, недопуск іноземців вигідний, так як конкуренція менше і ціна відповідно також буде нижче, ніж могла б бути.

З іноземними компаніями конкурувати складно, тому що і позикові гроші у них дешевше і технології, якими вона володіє більш просунуті, та й досвіду у них більше. Що стосується нашої компанії, то в своєму розпорядженні земельним банком в межах 10 000 гектар, ми будемо брати участь в придбанні землі. Ми поставили амбітні цілі - найближчим часом отримати ще 10-15 тис. Гектарів землі і вийти на показник в 20-25 тис. Гектарів сумарно. Тому ми вже зараз йдемо в тривалу оренду землі.

З огляду на діючих законодавчих обмежень, згідно з якими дозволено купувати не більше 100 гектар на одну фізособу, ми зараз активно укладаємо договори тривалої оренди. У питанні малого фермерства, вважаю, цей сегмент однозначно не готовий фінансово для придбання землі, а отже буде змушений звертатися за підтримкою до банківської системи. А ось на скільки українські банки будуть готові фінансувати малий фермерство - це вже інше питання і тут абсолютно важлива позиція держави в намірах підтримки бізнесу.


За даними міністерства аграрної політики і продовольства України за перші 7 місяців 2020 року було експортовано аграрної продукції на $ 11,7 млрд. Дана цифра менша за минулорічну за аналогічний період. Яке відображення знаходить дана динаміка на географії експортних поставок вашої компанії?
- Однозначно, компанія «Прометей» сильно постраждала через падіння врожайності і посухи, в ряді регіонів втрати склали до 50%. Але до цього потрібно ставитися спокійно, тому що аграрний бізнес він такий, що кожні п'ять років слід очікувати якоїсь кризовий момент і до цього потрібно бути готовим заздалегідь, акумулювати подушку безпеки за попередні чотири успішні року.

Ми страхуємо від всіх ризиків елеватори холдингу в французької компанії «Filhet Allard Maritime». При цьому сам урожай ми не страхуємо по ряду причину, однією з яких є відсутність прийнятних умов на страховому ринку України.


Які зарубіжні ринки для вас є пріоритетними? Яка частка експорту припадає на країни ЄС?

- Прометей - торгова компанія, активні ринки збуту - Туреччина, Ізраїль, Саудівська Аравія, Єгипет, ряд держав в Азії. Для нас пріоритетними країни близького сходу і Середземномор'я.

Наш уряд все частіше говорить про систему держпідтримки аграрного бізнесу, в тому числі про компенсацію відсотків по кредитах, бадьоро рапортуючи, що вже більше 500 млн гривень виділено на ці цілі. Чи відчуваєте ви держпідтримку на собі? Чи отримуєте дотації з держбюджету? Чи приймаєте в програмі президента 5-7-9%?

- Мені дуже подобаються висловлення нашої Президента - особливо «інвест няня». Не знаю, хто міг скористатися її послугами при відсутності процедури і розуміння процесу, але звучить багатообіцяюче! Дотації - однозначно є в державному масштабі, по-моєму вони навіть закладені в бюджет. Але, моя думка - дотації як завжди будуть пов'язані з великими труднощами в процесі оформлення та спроби їх отримати відіб'ють охоту у більшості.

При цьому сам дотаційний механізм дозволяють в результаті державі генерувати більше доходів, адже це відбивається на здешевлення зерна, на робочих місцях і податки, на посиленні фермерства в кінцевому підсумку. Дотації - це потужний важіль в руках держави. Але, компанія «Прометей» не є учасником дотаційних програм нашої держави.


Дочірня компанія групи «Прометей» в Швейцарії - Prometey Swiss SA, звернувшись до уряду Швейцарської конфедерації, отримала безпроцентний кредит на п'ять років на суму 500 тисяч франків. Наскільки складно / легко проходив процес узгодження держпідтримки там і, наскільки реально, для України перейняти швейцарський досвід в даному питанні?

- Швейцарська компанія Prometey Swiss SA, в якій я є бенефіціаром, показує оборот близько 100 млн дол США і працює на ринку вже майже 5 років, виконуючи всі вимоги міжнародного аудиту, банків, фінансових показників. Швейцарці цінують стабільність і закони.
Присутність на цьому ринку відкриває доступ до дешевих кредитних ресурсів ЄС. Історія з підтримкою мене дуже вразила більше емоційно, ніж фінансово: пам'ятаю, як представник Credit Suisse вийшов з нами на зв'язок після обіду і попросив заповнити невеликий опитувальник. Ми заповнили та відправили, а на ранок на рахунку побачили + 500 тисяч франків. Це безвідсотковий кредит на 5 років. І рішення в банку було Прийнято буквально за кілька годин.


Яких дій, на ваш погляд, з боку влади не вистачає для поліпшення інвестиційного клімату в Україні?

- Ви знаєте, найпримітивніший з чого потрібно почати - це побороти корупцію. Це навіть не реформа, це просто потрібно взяти і зробити. Другим найважливішим пунктом потрібно терміново приватизувати підприємства подібні ДПЗКУ, яка генерує щорічний збиток в 3 млрд гривень. Існування самої структури ДПЗКУ в сьогоднішньому вигляді - це загроза для ринку, яка генерує тільки збиток, інформаційний бруд і приниження для країни. І таких підприємств в країні понад три тисячі, за словами Президента.

Не можна пускати курс валют на самоплив так сильно, як це робиться зараз. Не можна просто ліквідувати банки без системи компенсацій. Ми в одному з таких банків втратили понад 100 тис. Євро і не отримали ніякої компенсації. Звичайно, це вбиває довіру до банків в цілому.

Вважаю, потрібно створити напрям, який об'єднає передових аграріїв - людей, які по 20-25 років на цьому ринку, і з якими можна буде проводити консультації з усіх важливих питань і рухам в агробізнесі. Саме ці люди, які створили потужні бізнеси в агросфері НЕ берзразлічни до долі агросектора і мені здається, що так як вони зацікавлені в його розвитку, не зацікавлений ніхто.


Яка ситуація з системністю повернення ПДВ для великих вітчизняних експортерів агропродукції (для Вас)?

- Держава відшкодовує ПДВ стабільно, з цим питанням все в порядку і ми можемо про це відкрито говорити. Скоротилися перевірки і, як мені здається, сам статус бізнесмена став вище. Можливо це підсумок реформи децентралізації, коли влада починає розуміти, що бізнес - це джерело поповнення бюджету і країна повинна жити за рахунок бізнесу, а не за рахунок держбюджету. Різні податкові перевірки практично звелися до нуля і це серйозний плюс, про який можна сміливо говорити.


Яка за вашими оцінками частка експорту компанії Прометей в загальноукраїнському обсязі?

- Ми конроліруем частку ринку, що дорівнює приблизно 3% при гарній врожайності, а в разі неврожайного року, частка падає до 1,5-2%. Даний показник не такий важливий для мене, як показник прибутковості. Саме прибутковість - найважливіший показник для мене і компанії.


Як ви оцінюєте потенціал України в зерновому секторі на найближчі 5 років?

- Ми повинні зібрати 100 млн тонн і це реально. Потенціал величезний і, можливо, навіть в найближчі пару років Україна зможе вийти на цей показник. Переконаний що піковий потенціал країни - 200 млн тонн, реалізувати який можна шляхом додаткового інвестування ... потрібно переймати технології, будувати зрошення, будувати інфраструктуру, користуватися правильними насінням, правильними гербіцидами і т.п. Якщо все робити правильно - ми вийдемо дуже швидко на найвищі показники і до цього потрібно вже готуватися. Потенціал країни дозволяє вийти на рівень США зі збору зернових. Потенціал дійсно величезний і державний апарат повинен як мінімум не заважати. Наступний етап - дотації і допомогу.


В активі компанії є елеватори, логістика, ЗЕД, торговельні компанії. Які напрямки є найбільш маржинальними? Яка загальна рентабельність групи компаній?

- У нас є елеватори, логістика, трейд, внутрішня закупівля і продаж мінеральних добрив, ЗЗР та насіння. Всі ці напрямки бізнесу з'являлися природним чином. Якщо вирвати з цього кола якийсь один, все завалиться. У цьому ланцюжку все взаємопов'язане. Але при цьому кожна ланка, взяте окремо, теж розвивається. Якщо говорити про групу в цілому, то за 2019 рік рентабельність склала 14%.

В яких обсягах ви оцінюєте тіньовий ринок зерна в Україні?

- Зараз тіньовий ринок дуже величезний - це біда країни, це тотальна недовіра. На жаль, сьогодні більш надійного інструменту для збереження грошей, ніж удома під подушкою, фермер придумати не може. Тому, тіньовий ринок в Україні зараз від 40 до 50%. Але це не глобальна катастрофа, в Іспанії наприклад, тіньовий ринок становить близько 20%. При цьому я б не пов'язував це питання з брудом і корупцією, банальна продаж зерна за готівку часто прирівнюється до тіньового ринку, хоча не завжди це так. Не потрібно винаходити велосипед - можна просто перейняти німецький досвід, розділивши фермерів на три категорії. Дрібний фермер - це фермер з оборотом до 300 тис. Євро і саме для них звітність повинна бути спрощена і зведена до мінімуму, в ідеалі здавати її потрібно раз на рік особисто. Не може дрібний фермер наймати бухгалтера такого ж рівня, як великий гравець агарного ринку. Є безліч дрібних нюансів, які просто потрібно зрозуміти.

Ви ніколи не були безпосередньо пов'язані з владою і за вашими ж заявами, ні ви ні компанія ніколи не займалася політикою, а скоріше абстрагувалися від неї. Невже ніколи не замислювалися про те, що б увійти у велику політику, за прикладом ваших партнерів і конкурентів? Чому?

- Я глибоко впевнений, що для досягнення висот потрібно займатися чимось одним. У моєму випадку або бізнесом або політикою. Я віддаю собі звіт, що за своєю природою я - бізнесмен і довів це. Якщо ж я піду в політику - я отримаю додатковий неринковий інструмент для впливу на конкурентів. Вважаю це нечесним і брудним. У будь-якій справі я ціную справедливість - це почуття дуже розвинене в мені. Не думаю, що захоплення політикою дало б мені великі дивіденди, але впевнений, що в бізнесі я б точно втратив. Людина не досягне успіху, якщо але буде всюди по чуть-чуть. Ми це вже проходили. Тут додати нічого. З роками приходить розуміння, що найціннішим активом є час, і потрібно з розумом ставитись до того, на що ми його витрачаємо.

Зізнаюся, одного разу я вирішив взяти участь у виборчій кампанії і надавав потужну підтримку Віталію Кличку, який на той момент йшов в Президенти. Я повірив йому, але в підсумку, він в останній момент віддав голоси Петру Порошенко, а сам став мером столиці. Цей трюк я не зрозумів і в черговий раз розчарувався в політиці. І прийняв для себе рішення не йти в політику ніколи. Так, я багато строю в рідному для мене Миколаєві, але не для комерції і політичних дивідендів. Політика - не моє і таких цілей на зараз немає. Серед моїх друзів часто люди стають депутатами, податківцями, прокурорами і в цей період, на час їх каденції, я просто перестаю з ними спілкуватися. Я взагалі категорично ні з одним чиновником не спілкуюся, у уникнення проблем і звинувачень.

Свої права ми цивілізовано відстоюємо за допомогою потужних юристів і освітлення в ЗМІ. Це набагато дешевше і часто набагато ефективніше для захисту власного бізнесу.


Як народилася назва «Прометей»?
- Коли я тільки починав, моєю першою машиною була Таврія і я сам особисто закуповував зерно і навіть не думав про реєстрацію компанії, працюю просто на себе. Одного разу я сидів у голови колгоспу, який спілкуючись з агрономом досить голосно обговорювали насіння - український сорт «Прометей». У той момент у мене щось спалахнуло всередині. Буквально частка секунди і я зрозумів, що саме «Прометей» ідеально підходить для назви компанії. По дорозі назад, зрозумів, що потрібно створити свою компанію і ім'я їй буде «Прометей». У той момент у мене щось спалахнуло всередині. Буквально частка секунди і я зрозумів, що саме «Прометей» ідеально підходить для назви компанії. По дорозі назад, зрозумів, що потрібно створити свою компанію і ім'я їй буде «Прометей».

Група «Прометей» має в своєму арсеналі 24 елеватора в 9 областях, об'ємом зберігання майже 1,3 мільйона тонн. Станом на початок року компанія займала п'яте місце в Україні за обсягом зберігання.

Плануємо за рік-два забезпечити свою присутність в різних областях України. Маємо амбіції стати №1 за потужністю одноразового зберігання. Наша мета - щоб компанію Прометей знали по всій країні. Обороти компанії 220 млн дол. США, кредитний портфель - 39 млн дол США, EBITDA - понад 30 млн дол.США, в компанії працює понад 1 тис. осіб.

Як Ви ставитеся до ситуації навколо конфлікту з невизнаною республікою Нагірний Карабах?

- Моя особиста позиція - в ситуації, де гинуть люди, де йдуть військові конфлікти потрібно терміново припиняти. І будь-які вирази українських депутатів про допомогу однієї з конфліктуючих сторін потрібно жорстко присікати. Навіщо правлячої партії втратити голосів вірменської громади, яка живе на Україні. Мені здається, позиція України повинна бути потужною і нейтральною. Не знаючи історію ні в якому разі не можна коментувати такі речі. Моя думка - коли на дворі ХХІ століття, будувати якісь межі - це смішно. Межі повинен захищати закон, а не зброя!


Читайте також

Благодійний фонд Рафаеля Горояна привітав з Днем знань Казанківський професійний аграрний ліцей

вересня 2018 г. Благодійний Фонд Рафаеля Горояна за підтримки компані...

04.09.2018
У «ТОП-20 найбільш успішних українських менеджерів» увійшов керівник ГК Прометей Рафаель Гороян

​Журнал «Власть денег» традиційно представив рейтинг «Топ-20 найуспішн...

08.11.2019
Рафаель Гороян номінований на звання «Людина року --2015» в АПК

​Керівник групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян номінований на зван...

19.11.2015