ЗМІ про нас

Зараз саме час вчитися жити, виживати, працювати без кредитів - apk-inform.com

07.08.2015

В даний час в Україні підходить до завершення збирання ранніх зернових культур. За оцінками більшості операторів ринку, в загальному валовому зборі пшениці частина зерна продовольчої групи не перевищує 25%. Думка про те, зернові якої якості надходять на елеватори, чи змінилися послуги з їх зберігання, а також свою оцінку проведеної політики в аграрній сфері ІА «АПК-Інформ» надав президент групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян.


Довідка
Група компаній «Прометей» об'єднує підприємства, що спеціалізуються на торгівлі зерновими та олійними культурами, автопарк зерновозів, мережа елеваторів. Торговий офіс компанії знаходиться в Миколаєві. «Прометей» співпрацює з постачальниками більш ніж в 10 областях України. Загальна максимальна накопичувальна потужність зберігання на елеваторах компанії складає 250 тис. Тонн.

- Рафаель, ГК «Прометей» обробляє 2,7 тис. Га земель. Наскільки зросли витрати на посівну, а також збиральну кампанію під урожай-2015 році? Як, в цілому, Ви б оцінили проведення збирання в поточному році?

- Скажу, що для «Прометея» рослинництво - тільки один з напрямків діяльності групи. Ми орендуємо землі в Баштанському районі (Миколаївська обл.) І вже 4 роки експериментуємо - пробуємо, яка культура там приживеться. У поточному році за таким принципом було засіяно частина площ сафлором. В даний час повністю прибрані пшениця і ячмінь, зерно гарної якості. У Баштанському районі ми першими зібрали врожай, встигли до дощів. В обробці землі і польових роботах компанія застосовує як свою, так і найману техніку, а ПММ і паливо закуповуємо в міру необхідності. В цілому, незважаючи на коливання курсу валюти, витрати на посівну і збиральну виросли незначно, в середньому на 10%.

- За деякими на елеватори ГК «Прометей» зерновим як Ви оцінюєте якість зерна нового врожаю, а також ріпаку?

- На півдні України ріпак не є основною культурою, тому складно судити про якість даної олійної. Щодо зернових інформація більш достовірна, оскільки ми спілкуємося з більш ніж 40% господарств регіону. За потоку на елеватори вже видно, що зернових зберуть на 20-30% більше, ніж в минулому році. Зерно йде якісне, що пов'язано з вдалим сезоном дощів. Якщо в минулому році основний потік був фуражної пшениці, то в поточному році зернова - повноцінний 2-3 клас.

- Як змінилися тарифи на послуги з доробки та зберігання зернових та олійних культур в порівнянні з минулим роком? Чим це обумовлено?

- Щодо наших елеваторів ми підняли ціни на сушку на 30%, незначно - на зберігання, а на приймання-відвантаження зберегли на колишньому рівні. В основному, зміна тарифів була пов'язана з подорожчанням палива і газу. Також в зв'язку з підвищенням курсу долара була піднята заробітна плата. Виходячи з цього, довелося трохи підняти вартість послуг елеваторів. Але, знову-таки, торговельний напрямок групи значно дотує елеватори, ми прагнемо до того, щоб не страждали сільгоспвиробники, але були задоволені і наші покупці. Ми намагалися не здійснювати значних цінових коригувань.

- У зв'язку з подорожчанням енергоресурсів як Ви оптимізуєте роботу елеваторів і зерносушарок?

- Кардинальних рішень я поки не приймав. За результатами мого аналізу, всі існуючі альтернативні паливні установки українського виробництва поступаються за якістю класичним топковим. А продукція іноземного виробництва коштує дорожче майже в 2 рази, якщо купувати імпортне європейське обладнання. Тому ми прийняли рішення не метушитися і працювати поки за існуючими цінами на газ і ДТ. У разі врегулювання цін, можливо, будемо переглядати свою позицію, однак зараз не час кардинальних змін, так як це ринок. Щороку щось буде змінюватися: ціни на нафту, газ, електроенергію. Це ємні інвестиції, так звані «довгі гроші». Треба бути з цим акуратним, дати ринку стабілізуватися. Що вигідніше - покаже час.

- ГК «Прометей» оперує парком автозерновозов. Як змінилися в новому сезоні попит в даному сегменті і вартість послуг з перевезення зерна з елеваторів до портів?

- За вартістю ми йдемо в ногу з ринком - за потребою і попиту. Зазначу, що попит на автотранспорт підвищується, але дороги стають гірше. Однак я бачу перспективи розвитку зернової логістики, тому автопарк потрібно розширювати. Але при цьому не бачу конкурентів. У групі «Прометей» кілька сегментів: і логістика, і торгівля, і елеваторне господарство. Ми завжди зможемо з цих сегментів дотувати один одного. Але розвиватися завжди краще в суперництві. Тому, я думаю, що зрушення на цьому ринку тільки починаються.

- Як змінилося взаємодія з портами за останній рік щодо тарифів, оформлення вантажів, ефективності обслуговування?


- Приємно усвідомлювати, що стало трохи легше, тому що порти будуються, модернізуються. Кожен день переконуюся в правильності стратегії - продавати на CPT, з ринку FOB ми вже повністю пішли, тому що є гідні порти як партнери. Є люди, які починають орієнтуватися на якісний сервіс. Конкуренція сприяє підвищенню якості послуг.


- Яких цінових трендів Ви очікуєте на ринках основних сільгоспкультур найближчим часом?

- Я вважаю, що в новому сезоні цінова ситуація на ринку продовольчих зернових буде стабільною. В першу чергу, цьому сприятиме сегмент фуражних зернових, частка яких у валовому зборі буде суттєвою. А значить, споживачі фуражного зерна не будуть відчувати дефіциту пропозицій і «підігрівати» ціни на продовольчу групу. Але зважаючи на нестабільну ситуацію на валютному ринку і через те, що керівництво фінансових структур саме «грає» курсом, прогнозувати ціни в гривні вкрай складно.

Щодо ріпаку, то ціни на дану олійну почали з високого старту, а до кінця липня знизилися. На сьогоднішній день виробники істотно завищують ціни, і експортери не можуть конкурувати з переробниками, поки немає на ринку перших партій насіння соняшнику. Зазначу, що в поточному році масове збирання соняшнику в південних і центральних областях розпочнеться з 20-25 серпня. Переробники переключаться на закупівлю соняшнику, і попит на ріпак буде тільки з боку експортерів. При цьому, за моїми прогнозами, ціна на нього до кінця поточного місяця ще трохи знизиться в зв'язку з сезонним збільшенням кількості пропозицій ріпаку.

Щодо соняшнику, якщо в минулому році врожайність насіння на півдні країни була в межах 10-15 ц / га, то в середніх господарствах в поточному році вона досягне 20 ц / га. Тобто я припускаю, що урожай буде на 20% більше і високої цінової волатильності на ринку не очікується. Можливо, у міру просування збиральних робіт ціни знизяться, але незначно. Це пов'язано з тим, що у компаній немає вільних коштів, вони будуть перекредітовиваться. Брак складських потужностей також може сприяти падінню цін на соняшник, так як очікується значне пропозицію з боку фермерів. В цілому по ринку на підставі досвіду минулих років можна сказати, що ціни реагують на політичні чинники, при цьому соняшник повільніше, ніж зернові.

- ВР України не підтримала законопроект про скасування спецрежиму оподаткування для аграріїв. Чи правильним, на Ваш погляд, є таке рішення і чому?

- Скажімо, це було рішення держави, політика в «підтримку» своїх виробників. Це груба помилка, так як агровиробників треба берегти. Тому що це хліб. Їх потрібно за певними статтями доходів дотувати, адже зерно - валютна виручка і, до речі, єдина на сьогоднішній день для нашої країни. І в даний час реально відчувається, що виробник стає сильнішою - вирощує більше, а це надходження до бюджету. «Кидати» їх, поки не зміцніють, на мою думку, - помилково.

- Мінагропрод України підтримує ініціативу відновлення повернення ПДВ при експорті зернових і технічних культур. Як Ви оцінюєте користь і ефективність даного механізму підтримки експортерів?

- Якщо буде дійсно повернення, а не чергові підкилимні схеми, я тільки «за». Але припускаю, що це буде черговий привід для корупції. Я вважаю скасування правильної, до цього не варто повертатися. Сьогодні ми бачимо чесне поле битви для бізнесменів. Всі ще пам'ятають ситуації, коли, якщо у кого-то родич в Мінагропроді і у нього ПДВ, гроші повертаються швидко. А якщо немає, компанія, яка інвестує у власний розвиток, не може повертати ПДВ. Виходить, не зовсім рівні умови, не конкуренція, а суцільна корупція.

- Внаслідок подорожчання кредитів, девальвації гривні як ви вирішуєте питання фінансування сільгоспробіт? Наскільки складно працювати з банками в даний час?

- З ними на сьогоднішній день працювати практично неможливо і не варто. Не так давно я попередньо спілкувався з великим банком. Вони пропонують кредитування до 34% (!) Річних. Плюс страховка, перекредитування, «мудрі схеми» і т.д.- виходить все 36%. Грубо кажучи, ми вийдемо на 3-4% в місяць чистого прибутку. Виходить, що крім нелегального бізнесу взагалі не має сенсу чимось займатися. Відчуття, що повертаються 90-е.

«Прометей» вже проходив такі схеми. Зараз ми працюємо без кредитів і успішно, прибутковість зростає. Ми незалежні від банків, і я дорожу цією свободою - в житті, бізнесі. Я вважаю, що тих, хто пропонує такий кредит, потрібно ще й карати - це кабальні умови.

Сьогодні саме час вчитися жити, виживати, працювати без кредитів. Перший час буде складно, потім відкривається друге дихання.

- Як би Ви в цілому оцінили політику уряду України в аграрному секторі?


- В даний час я не бачу оптимістичних прогнозів і стратегій ... Аграріям на сьогоднішній день можна покладатися тільки на себе, а партнерські відносини будувати один з одним і колег

Читайте також

Фінансова звітність ТОВ "КОМПАНІЯ ПРОМЕТЕЙ" згідно з МСФЗ, за рік, який закінчився 31.12.20

ТОВ "КОМПАНІЯ ПРОМЕТЕЙ" сьогодні оголосила фінансові показники діяльно...

10.06.2021
ГК «Прометей» попереджає про можливі шахрайські дії

​Шановні контрагенти, клієнти та партнери! Стало відомо, що в банки,...

04.07.2019
Рафаель Гороян увійшов до Рейтингу Forbes: 100 найбагатших – 2016

Керівник групи компаній «Прометей» Рафаель Гороян в цьому році вперше...

12.04.2016